ДОВГА ТІНЬ ЧОРНОБИЛЯ

2021-04-26

/Files/images/0.jpg26 квітня - День Чорнобильської трагедії (1986),

Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу.

ЧОРНОБИЛЬ - це невеличке українське містечко, що знаходиться за 104 км від Києва. Але в історію ЧОРНОБИЛЬ увійшов назавжди як місто, що дало назву одній з найбільших в історії людства техногенних катастроф.

У ніч з 25 на 26 квітня 1986 року о 1 год 23 хв. 40 с. над четвертим реактором Чорнобильської АЕС несподівано розірвало нічну темряву велетенське полум’я…
Почався новий відлік українського часу. Болісний. Гіркий. Сумний...

Наслідки вибуху 4-го реактора Чорнобильської атомної сколихнули весь світ. У результаті аварії стався викид величезної кількості радіоактивних речовин з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою перенеслись на великі відстані.

Йод-131, цезій-134, -137, стронцій-90, плутоній-239, плутоній-240. Увесь цей радіоактивний дощ розлетівся і висіявся на територіях України, Білорусії, Росії… Радіоактивного забруднення зазнало майже 50 % території України. В життя мільйонів людей увійшли слова «радіація», «зона», «ліквідатор», «відселення».

А на квітучий українській землі з’явились пусті міста і села, мертвий ліс, до якого не можна підходити, сади з яблуками, насиченими радіоактивною отрутою, вода, яку не можна пити, і навіть повітря, яким дихаємо, стало ворогом.

На сьогоднішній день 2,5 мільйони людей проживають у забрудненій зоні, з них 800 тисяч дітей. Смерть понад 35 тисяч людей пов’язана з аварією на ЧАЕС та її наслідками.

Радіація — невидимий і тому підступний ворог усього живого. Від неї важко вберегтися, захистити себе і природу.

Наслідки Чорнобиля

Радіаційного забруднення тією чи іншою мірою зазнали 11 областей колишнього Радянського Союзу, в яких проживає 17 мільйонів людей, з них в Україні – понад 10 мільйонів.

Понад 400 тисяч жителів змушені були залишити свої домівки, які опинилися у зоні сильного радіоактивного забруднення, з них більше 200 тисяч – в Україні.

Хоча Чорнобильська катастрофа вважається трагедією українською (внаслідок аварії постраждали 12 областей України), офіційні дані свідчать, що 70% радіації отримала Білорусія: постраждала п’ята частина сільськогосподарських територій, а сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. У білорусів також є зона відчуження, яка сьогодні сягає більше 4 000 км.

Із сільськогосподарського користування було виведено близько 5 млн. га земель через забруднення радіонуклідами.

22 мільярди витратила Україна на ліквідацію наслідків катастрофи.

Сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі.

Кажуть, час лікує. Через 24 тисячі років людство зможе забути про ту «мирну» атомну катастрофу, тому що це – час повного розпаду стронцію й цезію. З них ми прожили 35 років…

Нам горе люте миром перебути,
Нам поховати зло в бетон і бронь,
І – не забути! – доки світ і люди,

Синів землі, що відвели вогонь.

Б. Олійник

Дізнатися більше про Чорнобильську трагедію та її наслідки

Ви зможете в БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ №1,

за допомогою екологічного дос’є

«ДОВГА ТІНЬ ЧОРНОБИЛЯ».

Кiлькiсть переглядiв: 8

Коментарi